Chaty v Beskydech Chaty v Beskydech
Česky Po polsku

Rekreační středisko PASIECZKI
739 81 Košařiska 86E

Telefon: +420 731387180
rezervace ubytování

email: Henryk.C@seznam.cz

Obec Košařiska

Obec Košařiska

Tato malebná beskydská vesnice leží nad horskou říčkou Kopytnou a na svazích zdejších vrchů. Je to velmi členitá vesnice, s územím rozbrázděným hlubokými údolími s horskými bystřinami, nad nimiž se týčí kopce Kikula, Gruniček, Skalka nebo Kičera a dominují vrcholy Ostrého (1044 m) a Kozubové (982 m). Dojedete sem, když na hlavním tahu z Třince na Slovensko odbočíte v obci Bystřice doprava. Můžete také použit autobusovou dopravu z Třince nebo Bystřice.

Obec s rozlohou 1718 ha má necelých 400 obyvatel. Až na dvou třetinách katastru Košařisk roste hluboký les, díky němuž je zdejší vzduch čistý a voňavý. Na horských úbočích a stráních se dodnes pasou ovce a krásné výhledy do okolí potěší oko každého turisty.

Osídlování obce začalo kolem roku 1615, první známá písemná zmínka je z roku 1657. Historie obce je spojena se salašnictvím, i samotný název pochází od "košarů" - laťových ohrad pro ovce a dobytek. Kromě zemědělství nacházeli místní obživu také při výrobě dřevěného uhlí v milířích.

Mezi zástavbou centra obce najdeme obecní úřad, prodejnu potravin, hostinec, ale také stylovou budovu místní základní školy a půvabný přírodní kulturní areál. Nejvíce původních dřevěných domů a hospodářských usedlosti se zachovalo na výše položených samotách a polosamotách. Některé jsou i dnes trvale obydlené, další slouží pro rekreační účely.

Ke stálým a věrným návštěvníkům obce patří kromě skalních turistů také milovníci procházek a sbírání lesních plodů. Díky bohaté úrodě malin, borůvek a především hub jsou pro ně Košařiska to pravé místo.

Beskydy

Během túry, procházky nebo houbaření přijde vhod příjemné posezení s občerstvením, které je nabízeno na mnoha místech jak v centru obce, tak po turistických trasách směrem na horské chaty na Ostrém nebo Kozubové.

Obec Košařiska v Moravskoslezských Beskydech, nedaleko Třince, lze bez nadsázky nazvat oázou klidu a pohody. Díky tomu, že se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, je zde zaručené jak zachování rázu přírody a krajiny, tak její vhodné využití - mimo jiné pro turistiku a rekreaci.

CHKO Beskydy je největší chráněnou krajinou oblastí v České republice.

Na jejím území najdeme původní horské porosty s vzácnými živočichy a rostlinami, a ojedinělou krajinu vzniklou soužitím člověka s přírodou. V CHKO Beskydy je 50 maloplošných chráněných území, významné ptačím územím a chráněná oblast přirozené akumulace vod. V neposlední řadě je to i rekreační oblastí s nadregionálním významem. CHKO chrání, zkoumá, dokumentuje i obnovuje krajinu a přírodu, lesní a zemědělské hospodaření, urbanistickou podobu obcí a architekturu staveb. Díky této činnosti můžeme obdivovat půvabné horské louky a pastviny, jalovcové pasínky i lesy s mnoha vzácnými druhy.

Malebná beskydská krajina je také dílem člověka. Utvářena byla zemědělskou, lesnickou a stavební činností. Dnešní chov ovcí a přírodě blízké hospodaření v beskydských lesích je možná nenápadné, ale důležité z mnoha hledisek. Ve spolupráci s vlastníky a lesními hospodáři podporuje správa CHKO zlepšování druhového složení lesů, především vysazováním a ochranou jedlí, buků, klenů, původních vysokohorských smrků, jilmů.

Moravskoslezské Beskydy otevírají po celý rok svou náruč turistům a rekreantům. V dnešní době nabízejí kromě přírodních krás, čerstvého, zdravého vzduchu, a blahodárného klidu také čím dál lepší zázemí. Košařiska jsou výborným příkladem moderního trendu zpřístupnění přírody turistům a zároveň její ochrany. Přijeďte se přesvědčit!